Ekonomi

Altının Gram Fiyatı Yükselişle Başladı

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.710 lira seviyesinde süreci görüyor.

Dün dolar kurundaki düşüşe rağmen altının ons fiyatındaki yükselişe paralel olarak değer kazanan altının gram fiyatı, önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde günü 1.700 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne değer kazanımıyla başladıktan sonra bir önceki kapanışa göre yüzde 0,4 artışla 10.00 itibari ile 1.710 lirada bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2 bin 810 liradan, Cumhuriyet altını da 11 bin 340 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı şu sıralar yüzde 0,3 artışla 1.970 dolardan işlem görüyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı para politikası kararları öncesi küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, toplantı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarından alınacak politika metni ve sinyaller yatırımcıların ilgi odağı oldu.

Analistler, Fed’in para piyasalarında fiyatlamalarda politika faizini 25 baz puan artıracağının kesin olduğunu belirtirken, politika metni ve Powell’ın açıklamalarındaki sinyallerin varlık fiyatlarına etki etmesinin beklendiğini ekledi.

Söz konusu gelişmelerle birlikte altının ons fiyatındaki oynaklığın artmasının beklendiğini belirten analistler, verilen açıklamaların sanıldığından daha “güvercin” olması halinde üst yönlü hareketin güçlenebileceğini söylediler.

Analistler, bugün ülkede bilgilendirme gündeminin sakin olduğunu belirterek, ABD’de Fed’in faiz kararı, Powell’ın açıklamalarının yanı sıra yurt dışında inşaat izinleri ve yeni konut satış bilgilerinin takip edileceğini belirtti. Dayanak noktası, 1.980 dolar ve 2.000 doların direnç pozisyonlarında bulunduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu