Ekonomi

Borsa günü düşüşle kapattı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 40,66 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 48,2 milyar TL oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,48 yükselirken, holding endeksi yüzde 1,04 değer kaybetti. Orta bölüm endekslerinde en çok kazandıran yüzde 3,50 ile spor olurken, yüzde 3,93 ile madencilik en çok geriledi.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geleceğe yönelik para politikasına ilişkin belirsizliklerin yeniden artmasıyla küresel borsaların karışık bir seyir izlediğini belirtti.

Analistler, hem makroekonomik veri akışının hem de ABD’deki Fed yetkililerinin açıklamalarının varlık fiyatlarının taraf tutmasını zorlaştırdığını belirterek, Fed’in politika faizini yüzde 87 olasılıkla 25 baz puan artırmasını fiyatladığını söylediler. toplantı önümüzdeki ay yapılacak.

Öte yandan, Temmuz toplantısında 25 baz puan faiz artırımı öngörüsünün düşük bir ihtimalle de olsa güçlenmesi yatırımcılar için soru işaretlerini artırıyor.

St. Louis Fed Lideri James Bullard, enflasyonun inatla yüksek seyrini sürdürdüğüne işaret eden son bilgilerin ardından faiz artırımlarının devam etmesi gerektiğini belirtti.

Analistler, yarın piyasaların merkezinde Fed Bej Kitap raporunun yer alacağını belirterek, ülkedeki tüketici güven endeksi, piyasa katılımcıları anketi, İngiltere’de enflasyon, Japonya’da sanayi üretimi ve mevcut süreçlerdeki istikrarı belirtti. Euro Bölgesi’nde bilgi gündeminde ön plana çıkacak.

Analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 5.000 seviyesinin dayanak noktası, 5.150 ve 5.200 noktalarının ise direnç konumunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu